500+ Word Essay on Odisha in Odia for High School and College Students

ଓଡ଼ିଶା

ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ୨୬୧ ରେ କଳିଙ୍ଗ ପ୍ରାଚୀନ ମହାଭାରତର ଏକ ଅଂଶ ଭାବେ କଳିଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟର ସୃଷ୍ଟି ହେଲା | ମଗଧର ରାଜା ଅଶୋକ ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ୨୬୧ ମସିହାରେ କଳିଙ୍ଗ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଘଟଣା ମହାନ କଳିଙ୍ଗ ଯୁଦ୍ଧ ଭାବରେ ଇତିହାସରେ ଲିଖିତ। ତା’ପରେ କଳିଙ୍ଗବାସୀ ନିରନ୍ତର ଏବଂ କଠୋର ଭାବରେ ପ୍ରତିରୋଧ କଲେ, କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ ସେମାନେ ହାରିଗଲେ |

ଯୁଦ୍ଧ କେତେ ନିରାଶାଜନକ, କେତେ ତିକ୍ତ ଥିଲା ଏବଂ ଫଳାଫଳ କେତେ ଭୟଙ୍କର ଥିଲା, ଅଶୋକଙ୍କ ନିଜ ବର୍ଣ୍ଣନାରୁ ଜଣା ପଡିଛି | ତାଙ୍କର ତ୍ରୟୋଦଶ ଶିଳାନୁଶାସନରେ କଳିଙ୍ଗ ଯୁଦ୍ଧର ରୋମାଞ୍ଚକର ବିଭୀଷିକା ବର୍ଣ୍ଣିତ ହୋଇଛି | ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରିୟ ରାଜା ପ୍ରିୟଦର୍ଶନ ରାଜ୍ୟାଭିଷେକର ଅଷ୍ଟମବର୍ଷରେ କଳିଙ୍ଗ ଆକ୍ରମଣ କରି ଜୟଲାଭ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଏକଲକ୍ଷ ଲୋକ ନୀହତ ହୋଇଥିଲେ । ଦେଢ଼ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବନ୍ଦୀହୋଇ ଦେଶାନ୍ତରକୁ ପ୍ରେରିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ସେହି ସଂଖ୍ୟକ ବ୍ୟକ୍ତି ଯୁଦ୍ଧ ପର ଅବସ୍ଥାରେ ଆହାତ , ରୋଗାକ୍ରାନ୍ତ କିମ୍ବା ବୁଭୁକ୍ଷୁ ହୋଇ ମୃତ୍ୟୁମୂଖରେ ପଡ଼ିଥିଲେ ।

କିନ୍ତୁ ଫଳାଫଳ କ’ଣ ହେଲା? ଜୟ ହୋଇଥିବା କଳିଙ୍ଗ ତା’ର ବିଜେତାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କଲା | ଏହା ତାଙ୍କର ଶେଷ ଯୁଦ୍ଧ ଥିଲା, ଯୁଦ୍ଧ ପରେ ସେ ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଅହିଂସା ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ।

ଖ୍ରୀଷ୍ଟପୂର୍ବ ପ୍ରଥମ ଶତାବ୍ଦୀର ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ଜୈନ ଧର୍ମର ଜଣେ ମହାନ ବିଜେତା ତଥା ପୃଷ୍ଠପୋଷକ ଖାରବେଳଙ୍କ ଅଧୀନରେ ପ୍ରାଚୀନ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଅନ୍ୟ ମହାନ ଶାସକମାନେ କେଶରୀ ରାଜବଂଶ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଗଙ୍ଗ ରାଜବଂଶର ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ମଧ୍ୟ ମହାନ ନିର୍ମାଣକାରୀ ଥିଲେ |

ଏକ ସମୟରେ ଏହି ବିଶାଳ ରାଜ୍ୟ ଗଙ୍ଗା ଠାରୁ ଗୋଦାବରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାପିଥିଲା ​​| ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସୀୟ ଦେଶ ଯଥା ଜାଭା, ବୋର୍ନିଓ ସହିତ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାଣିଜ୍ୟ ସମୃଦ୍ଧିର ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଯୁଗ ଆଣିଥିଲା ​​|

ସପ୍ତମ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରୁ ୧୩ତମ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦ ଭିତରେ କଳିଙ୍ଗର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ସମୃଦ୍ଧି ଲାଭ କରିଥିଲା | ଏହି ସମୟର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ମାରକୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ପୁରୀରେ ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ମୁକ୍ତେଶ୍ଵର ମନ୍ଦିର ହେଉଛି କଳିଙ୍ଗ ସ୍ଥାପତ୍ୟର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଂଶ |

ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର, ପୁରୀର ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର, ବିଶ୍ୱର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର କୋଣାର୍କରେ ମନ୍ଦିର କଳା ଓ ସ୍ଥାପତ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ | କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣରେ ୧୨ ବର୍ଷର ରାଜ୍ୟ ରାଜସ୍ୱ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ଯାହାକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମୋଗଲ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଇପାରେ, ଯାହାକି ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ତାଜମହଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୧୨ ବର୍ଷର ସଂସାଧନକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା |

ଏହା ମଧ୍ୟ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ପାଇକ ମାନଙ୍କର ଯୋଦ୍ଧା ବକ୍ସି ଜଗବନ୍ଧୁଙ୍କ ସମୟରେ ନିଜର ସାମରିକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ବୀରତ୍ୱ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି | ୧୬ତମ ଶତାବ୍ଦୀର ଅର୍ଦ୍ଧ ଭାଗରେ ଓଡିଶାର ଗୌରବ ସମାପ୍ତ ହେଲା | ଦୁଇ ଶତାବ୍ଦୀ ପରେ ବ୍ରିଟିଶମାନେ କେତେକ ପ୍ରଶାସନିକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅନେକ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରି ଅନ୍ତିମ ଝଟକା ଦେଇଥିଲେ।

୧୯୩୬ ମସିହାରେ, ବିହାର, ଓଡିଶା ଏବଂ ମାଡ୍ରାସ ପ୍ରଦେଶରୁ କିଛି ଅଂଶକୁ ନେଇ ସ୍ୱାଧୀନ ରାଜ୍ୟ ଓଡିଶା ଏକ ପୃଥକ ପ୍ରଦେଶ ଭାବରେ ଗଠିତ ହେଲା। ଶତାବ୍ଦୀ ଧୀରେ ଧୀରେ ଆଗକୁ ବଢିବା ସହିତ ଓଡ଼ିଶା ତାହାର ବୀର, ପଣ୍ଡିତ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଲାଗିଲା।

ସମୁଦ୍ର ଗୁପ୍ତ ଏବଂ ହର୍ଷ ସିଲାଦିତ୍ୟଙ୍କ ପରି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରାଜାମାନେ ରାଜନୈତିକ ମିଶନରେ ଓଡିଶାକୁ ଆସିଥିବାବେଳେ ପ୍ରଜ୍ଞା ଏବଂ ହୁଏନସାଂଙ୍କ ପରି ପଣ୍ଡିତମାନେ ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରିବାକୁ ଆସିଥିଲେ।

ସପ୍ତମ ଶତାବ୍ଦୀର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚୀନ୍ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ହୁଏନସାଂ ପୁଷ୍ପଗିରି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅସଂଖ୍ୟ ବିଦ୍ୱାନମାନଙ୍କୁ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାହା ରତ୍ନଗିରି-ଲଲିତଗିରି-ଉଦୟଗିରିରେ ବୌଦ୍ଧ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ତଳେ ପୋତି ହୋଇ ରହିଛି |

ବିଭିନ୍ନ ଧର୍ମପ୍ରବର୍ତ୍ତକ ମାନେ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ, ସେହି ପରିଦର୍ଶନ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ହେଉଛି ୯ ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ପୁରୀର ଆଦି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଗସ୍ତ ଏବଂ ଏହାକୁ ତାଙ୍କର ମିଶନର କେନ୍ଦ୍ର ତଥା ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଆଦର୍ଶ ଏବଂ ବାର୍ତ୍ତାର ଏକ ଗଡ଼ଜାତ ସହର ଭାବରେ ପରିଣତ କରିବା |

ସେ ଭାରତୀୟ ଉପଦ୍ୱୀପର ଚାରି କୋଣରେ ଚାରୋଟି ମଠ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରୁ ପୁରୀର “ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠ” ଅନ୍ୟତମ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହାନ ସନ୍ଥ ରାମାନୁଜାଚାର୍ଯ୍ୟ, ବିଶିଷ୍ଟ ଦ୍ୱୈତ ଦର୍ଶନର ପ୍ରଚାରକ ମଧ୍ୟ ପୁରୀ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଏମାର ମଠ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ। ସେହି ଶତାବ୍ଦୀରେ ଜୟଦେବ ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଆନନ୍ଦଦାୟକ ଗ୍ରନ୍ଥ “ଗୀତ ଗୋବିନ୍ଦ” ରଚନା କରିଥିଲେ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଷୋଡଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଶ୍ରୀ ଚୈତନ୍ୟ, ଭକ୍ତ ସଂସ୍କୃତିର ପ୍ରଦର୍ଶକ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆସି ପୁରୀକୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଶେଷ ୧୮ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବାସସ୍ଥାନ କରିଥିଲେ।

ତାଙ୍କର ସମସାମୟିକ ପଞ୍ଚ ସଖା ଅର୍ଥାତ୍ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ, ଶ୍ରୀ ଅଚ୍ୟୁତାନନ୍ଦ ଦାସ, ଶ୍ରୀ ବଳରାମ ଦାସ, ଅନନ୍ତ ଏବଂ ଯଶୋବନ୍ତ ସେହି ସମୟର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପୁରୁଷ ଏବଂ ସାହିତ୍ୟିକ ଥିଲେ।

କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ, କବି ସୂର୍ଯ୍ୟ ବଳଦେବ ରଥ, ରାଧନାଥ ରୟ, ଫକିର ମୋହନ ସେନାପତି, ପଣ୍ଡିତ ଗୋପବନ୍ଧୁ ଦାସ, ପଣ୍ଡିତ ନୀଳକଣ୍ଠ ଦାସ, ଗୋଦାବରୀଶ ମିଶ୍ର, କାଳନ୍ଦୀ ଚରଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ, ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ରାଉତ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଭାଷା ଓ ସାହିତ୍ୟରେ ବହୁ ଅବଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଉତ୍କଳ ଗୌରବ ମଧୁସୂଦନ ଦାସ ଆଧୁନିକ ଓଡିଶାର ସ୍ଥପତି ଥିଲେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଶ୍ରୀ ନବକୃଷ୍ଣ ଚୌଧୁରୀ, ଡକ୍ଟର ହରେକୃଷ୍ଣ ମହତାବ, ଶ୍ରୀ ବିଜୟାନନ୍ଦ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ଓଡିଶାକୁ ହିମାଳୟର ଉଚ୍ଚତା ତଥା ଗୌରବରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରୟାସ କରିଥିଲେ।

ବାସ୍ତବରେ, ଓଡ଼ିଶା ଏକ ବହୁମୁଖୀ, ବହୁ ରଙ୍ଗୀନ, ଅନେକ ଚମତ୍କାର, ଜୀବନ୍ତ ଏବଂ କୋଳାହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଧୁନିକ ରାଜ୍ୟ ହୋଇପାରିଛି ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନର ସହସ୍ର ବର୍ଷରେ ଯାତ୍ରାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛି ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ଉପସ୍ଥିତି ଏବଂ ସ୍ୱରକୁ ଅନୁଭବ କରିବ |

ଭାଇଚାରା, ଏହାର ଅନନ୍ୟ ସାଂସ୍କୃତିକ ଐତିହ୍ୟ, ବିଳାସ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ସମ୍ପଦ, ଚିଲିକା ହ୍ରଦ, ବିସ୍ତୃତ ଉପକୂଳ, ବିଭିନ୍ନ ଜନଜାତି ଏବଂ କଳା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତିର ରଙ୍ଗୀନ କାନଭାସ୍ | ଓଡ଼ିଶା ପୁନର୍ବାର ଏହାର ପ୍ରାଚୀନ ଗୌରବ ଏବଂ ମହାନତାକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିଛି |



Leave a Comment