500+ Words Mahatma Gandhi Biography in Odia For Class 1-10

ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ (Mahatma Gandhi)

Short Simple Essay on Mahatma Gandhi for Students

ମୋହନଦାସ କରମଚାନ୍ଦ ଗାନ୍ଧୀ 2 ଅକ୍ଟୋବର 1869 ରେ ଗୁଜୁରାଟର ପୋରବନ୍ଦର ନାମକ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତା ରାଜକୋଟର ଜଣେ ଦିୱାନ୍ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମା ଜଣେ ଧାର୍ମିକ ମହିଳା ଥିଲେ। ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ତଥା ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଜାତିର ପିତା କୁହାଯାଉଥିଲା।

ଏହି ଟାଇଟଲ୍ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ମାଟ୍ରିକ୍ ପାସ୍ କରିବା ପରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଇଂଲଣ୍ଡ ଯାଇ ସେଠାରେ ଓକିଲାତି ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ଜଣେ ଓକିଲ ଭାବରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ସେ ଜଣେ ବାରିଷ୍ଟର ଭାବରେ ଭାରତ ଫେରି ମୁମ୍ବାଇରେ ଓକିଲ ଭାବରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ।

ଆଇନଗତ ପରାମର୍ଶ ପାଇଁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବନ୍ଧୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାକୁ ଡକାଇଥିଲେ। ଏହିଠାରେ ତାଙ୍କର ରାଜନୀତି ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ଅନୁଭୂତି ଥିଲା | ସେ ସେଠାରେ ଦେଖିଲେ, ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ କିପରି ଭେଦଭାବ କରାଯାଉଛି।

ଥରେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କୁ ଟ୍ରେନରୁ ଉଠାଇ ବାହାରକୁ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା କାରଣ ଗାନ୍ଧିଜୀ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ | ସେ ସମୟ ରେ କେବଳ ବଡ ନେତାମାନେ ହିଁ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ରେ ଯାତ୍ରା କରିବାର ଅଧିକାର ଥିଲା ।

ସେବେଠାରୁ ଗାନ୍ଧିଜୀ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ ଯେ ସେ କଳାଲୋକ ଏବଂ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଲଢ଼ିବେ ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ସେ ଅନେକ ଗତିବିଧି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ସେ ସତ୍ୟ ଏବଂ ଅହିଂସା ର ମହତ୍ତ୍ୱ ବୁଝିଥିଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ସେ ଭାରତକୁ ଫେରିଥିଲେ, ସେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଦେଖିଥିବା ପରି ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିବାକୁ ପାଇଥିଲେ। 1920 ରେ, ସେ ଅସହଯୋଗ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ | 1930 ରେ, ସେ ଲବଣ ସତ୍ୟାଗ୍ର ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ଏବଂ 1942 ମସିହାରେ ଭାରତ ରୁ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କୁ ଭାରତ ଛାଡିବାକୁ କହି କରିଥିଲା।

ଏହି ଗତିବିଧି ସମୟରେ ସେ ଅନେକ ଥର ଜେଲ ଯାଇଥିଲେ। ଶେଷରେ, ସେ ସଫଳତା ପାଇଲେ ଏବଂ 1947 ମସିହାରେ ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନତା ହେଲା କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖର ବିଷୟ, ନାଥୁରାମ ଗୋଡସେ 30 ଜାନୁଆରୀ 1948 ରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ।

Leave a Comment