500+ Words Swachh Bharat Abhiyan Essay in Odia

Swachh Bharat Abhiyan (ସ୍ଵଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିୟାନ)

Short Essay on Swachh Bharat Abhiyan For Students

କେବଳ ଆମ ଘର ଚାରିପାଖ ସଫା କରିଦେଲେ ସମାଜ ଏବଂ ପରିବେଶ ସଫା ହେବ ନାହିଁ ନାହିଁ | ଏହି ଦେଶ ଓ ସମାଜ ଆମର ତେଣୁ ଏହାର ପରିଷ୍କାର ପାରିଛନ ରଖିବା ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟ ମାନଙ୍କର ଦାହିତ୍ୱ |

ସ୍ୱଛତା ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ୱଚ୍ଛ  ଭାରତ ଅଭିଯାନ  ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି, ଯାହା ଆମ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାମ ଏବଂ ସହରରେ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି ଅଭିଯାନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗାଁର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗଳିକୁ ଶୌଚାଳୟ  ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଦେଶର ଭିତ୍ତିଭୂମି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା

ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ 2 ଅକ୍ଟୋବର 2014 ରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ 145 ତମ  ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ଠାରୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା |

ରାଜପଥରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ  ଭାରତ ଅଭିଯାନ ମିଶନର ଉଦଘାଟନ କରି ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଥିଲେ ଯେ କେବଳ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ହୋଇପାରିବ |

ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଇଣ୍ଡିଆ ଫାଟକରେ (india gate)ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରତିଶୃତି ସମାରୋହର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ପ୍ରାୟ 50 ଲକ୍ଷ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। 

ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅଭିଯାନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ପରିବେଶ  ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର କରିବାକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲେ। 

ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଅଭିଯାନରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଆହ୍ୱାନ  ଦେଇ ପରିମଳ ଅଭିଯାନ ଏକ ଜାତୀୟ ଆନ୍ଦୋଳନର ରୂପ ନେଇଛି। ସ୍ଵଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିୟାନ ବାର୍ତ୍ତା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱର ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ନାଗରିକମାନେ ସାରା ଦେଶରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା କାର୍ଯ୍ୟରେ ସକ୍ରିୟ ଭାବେ ଯୋଗଦେଇଥିବାରୁ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦେଖାଯାଇଥିବା ‘ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ’ର ସ୍ୱପ୍ନ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାକାର ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଭାଷଣ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ସମଗ୍ର ଭାରତ ତଥା ବିଶ୍ୱ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତର ବାର୍ତ୍ତା ବିସ୍ତାର କରୁଛନ୍ତି।ସେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଗଙ୍ଗା ନଦୀ ଘାଟ ଉପରେ ଏକ ବର୍ଚ୍ଛା ଚଳାଇଥିଲେ। ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗ ଦେଇ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅଭିଯାନରେ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। 

ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ମହତ୍ତ୍ୱକୁ ଅନୁଭବ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଏକକାଳୀନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛନ୍ତି। ଘରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଶୌଚାଳୟ ଅଭାବରୁ ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ଭାରତୀୟ ପରିବାର ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି।

ସମାଜର ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଆଗକୁ ଆସି ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଏହି ଜନ ଅଭିଯାନରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସହଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଯବାନ , ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍, ଶିଳ୍ପପତିଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗୁରୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଏହି ମହତ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏନଜିଓ ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ କେନ୍ଦ୍ର ସମେତ ସରକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏହି ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାରା ଦେଶରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଜଡିତ ରହିଛନ୍ତି। ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାପକ ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି |

ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଅଭିଆନ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ରାସ୍ତାଘାଟ ସଫା କରିବା, ଅଳିଆ ସଫା କରିବା, ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱଭାବରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। ‘ସ୍ୱଚ୍ଛତା ହେଉଛି  ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟତର ହେବା ଏକ ମାଧ୍ୟମ ‘ ବାର୍ତ୍ତା ଦ୍ୱାରା ଜନସାଧରଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜଡିତ ହେଉଛନ୍ତି |

Leave a Comment